A Mistr Sun pravil: "Vybojovat sto bitev a stokrát zvítězit-není meta nejvyšší. Bez boje však nepřítele pokořit-toť vpravdě meta nejvyšší."

BAROKNÍ JEZDECTVO

Doba ranného baroka - 16. a 17. století - přinesla do vojenství zásadní změnu. Individualistického a nedisciplinovaného rytíře začal nahrazovat rozkazům a řádům podřizující se žoldnéř. Byl to profesionální voják, který sloužil tomu, kdo mu více zaplatil. Protože náklady na vyzbrojeného a vycvičeného jezdce byly v každé době vysoké, najímali se k jezdectvu především příslušníci nižší a vyšší šlechty. Ti měli dostatek zkušeností s ovládáním koně a proto za třicetileté války byli mezi prvními, kteří vstupovali do služeb vojevůdců jakým byl třeba frýdlantský vévoda Albrecht z Valdštejna, o jehož mistrovství se přesvědčila celá tehdejší Evropa, včetně císaře Ferdinanda II. nebo švédského krále Gustava Adolfa.

 

Jízdní garda Albrechta z Valdštejna (1618-1638)  v podání členů Kavalerie Náchod je vystrojena stejnokroji vycházejícími z raně barokní módy. Světle modrá blůza s tmavě modrými rukávovými pruhy je doplněna širokými vínovými kalhotami. Jezdci nosí dále částečnou zbroj - kyrys, přilbu a rukavice. Vyzbrojeni jsou palaši a pistolemi s kolečkovým zámkem.

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (2676 | 36%)
Ne (2339 | 32%)
Kavalerie Náchod ,Bezděkov nad Metují 190,PSČ 54964, IČO: 27054802, email: kavalerie.nachod@1866.cz, husari.nachod@seznam.cz, tel. 776 881 866
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one