A Mistr Sun pravil: "Vybojovat sto bitev a stokrát zvítězit-není meta nejvyšší. Bez boje však nepřítele pokořit-toť vpravdě meta nejvyšší."

PRUŠTÍ HUSAŘI

Pruský gardový husarský pluk  (válka r. 1866)


Bojové nasazení

 

Pluk se zúčestnil válek v r. 1864, 1866 a 1870/71.

V dánské válce roku 1864 byl pluk zařazen do kombinované gardové pěší brigády generálporučíka von Mülbeho.

V prusko-rakouské válce roku 1866, byl pluk zařazen v rámci 2. pruské armády pod velením korunního prince Bedřicha Viléma, gardového sboru pod velením generála jezdectva Augusta von Württemberg, jako divizní jezdectvo do 1. gardové pěší divize generálporučíka svobodného pána Hillera von Gärtringen. Velitelem pluku byl plukovník v. Krosigt.

Pruský gardový husarský pluk se na počátku tažení přesunul ze své domovské posádky v Postupimi do Slezkého Briegu ( Brzeg v dnešním Polsku ), odkud jakožto součást gardového sboru v rámci 2. pruské armády pod vrchním velením korunního prince Bedřicha Viléma, překročil hranice z Kladska do Čech poblíž Božanova, Otovic a Šonova v prostoru Broumovského výběžku. Poté pokračoval přes Broumov a Polici nad Metují do vnitrozemí a spolu s celým gardovým sborem dorazil k Hronovu, kde byl zřízen hlavní stan velení 2. armády. Zde se také rozhodlo o jeho zařazení do předvoje jednotek postupujících na pomoc poraženému 1. armádnímu sboru generála von Bonina k Úpici a Trutnovu, když jednotky hulánů, kteří tuto činnost doposud zajišťovali, byly odveleny z prostoru u Červeného Kostelce k České Skalici. 28. června se pluk poprvé střetl s nepřítelem v přímém boji u Starého Rokytníku, Rubínovic a Střítěže, kde jeho předsunuté hlídky jako první narazily na od Trutnova ustupující jednotky 10. rakouského armádního sboru generála Gablenze. Po vítěztví pruských vojsk pokračoval pluk dále ke Dvoru Králové a přes něj dorazil až k Doubravici, výchozímu nástupu do prostoru bojiště kolem Chlumu u Hradce Králové. V bitvě u Hradce Králové se rovněž účastnil přímých bojů, po kterých pokračoval jako součást gardového sboru v pronásledování rakouské armády ve směru na Svitavy. V době bitvy u Tovačova se zdržoval v týlu útočícího pruského 1. a 5. armádního sboru mezi Opatovicemi a Jaroměřicemi. Odtud pokračoval pluk dále do prostoru mezi Mikulovem a Břeclaví, kde následně překročil hranice Dolních Rakous. Dne 22. července, kdy byl oběma válčícími stranami vyhlášen klid zdraní, pak pluk a s ním i celý gardový sbor zastavil svůj postup u dolnorakouského Drösingu nedaleko českých hranic. 

 

V bitvě u Starého Rokytníku 28.6.1866 měl pluk následující ztráty: 1 muž mrtvý, 2 muži zraněni.

V bitvě u Hradce Králové 3.7.1866 pak pluk dále ztratil: 1 muž mrtvý, 2 důstojníci a 2 muži zraněni.

 

 

 

 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (2676 | 36%)
Ne (2339 | 32%)
Kavalerie Náchod ,Bezděkov nad Metují 190,PSČ 54964, IČO: 27054802, email: kavalerie.nachod@1866.cz, husari.nachod@seznam.cz, tel. 776 881 866
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one