A Mistr Sun pravil: "Vybojovat sto bitev a stokrát zvítězit-není meta nejvyšší. Bez boje však nepřítele pokořit-toť vpravdě meta nejvyšší."
Mužstvo a poddůstojníci ( r. 1866 )

Kožešinová čepice nového typu byla zavedena v r. 1865. Byla vyrobena z tulení kůže, hlavová část byla potažena makově-červeným dýnkem převislým na levou stranu. Jako dekorace sloužila mosazná gardová hvězda, nad kterou byl oválný černo-bílý polní znak. Při slavnostech se za ním nosil chochol, mužstvo bílý, poddůstojníci vršek chocholu černý. Šupinové podbradníky byly z tombakového plechu a byly k čepici uchycené pomocí rozet se šrouby. Závěsné bílé vlněné šňůry měly na pravé straně čepice ozdobná splétaná "zrcadla" a štřapce. Šňůry se při jízdě na koni, nebo jiné předepsané službě, nosily navlečené okolo límce a stáhnuté posuvkou. V ostatních případech se šňůry propletly okolo pravého horního okraje čepice. Polní čepice byla z makově-červené látky s tmavě modrým okolkem a se žlutou lemovkou. Na okolku byla umístěna černo-bílo-černá kokarda. Makově-červená, těsně přiléhavá atila, měla žluté vlněné šňůrování, které bylo kolem límce, na přední části, v zádových švech a okolo šosů. Rukávové manžety byly ozdobeny šňůrami ve tvaru "maďarského uzlu". Od r. 1865 byla pro pluk předepsána ještě kožešinová atila. Byla z tmavomodré látky, okraje, rukávové manžety, rozparek a límec byly lemovány černým kožíškem. Šňůrování bylo stejné jako na tělesné atile. Kožešinová atila se v létě nosila zavěšená přes rameno jako doplněk ke slavnostním událostem, v zimě jako služební výstroj řádně zapnutá. Plášt byl z tmavě černo-šedé melírované látky a dosahoval až nad kotníky. Ležatý límec měl makově-červené patky, stejnou barvu měly i nárameníky na kterých se nosily zvláštní označení např. kapitulanti, jednoroční dobrovolníci ap. V r. 1865 byly u pluku zavedeny zcela nové kalhoty. 1. a 2. eskadrona obdržela modré přiléhavé kalhoty bez koženého podsazení, které se zasouvaly do holínek vysokých do půli lýtek. 3. a 4. eskadrona používaly modré kalhoty s koženou nášivkou od konce nohavic až ke kolenům. Šavlová taška byla z černé kůže, zdobené makově-červenou látkou, na které byl královský monogram FWR - Fridericus Wilhelmus Rex . Šerpa byla ze žluté vlny se třemi červenými "uzly". Černá kožená kartuše měla na víku mosaznou gardovou hvězdu a nosila se na bílém koženém širokém bandalíru s oválnou mosaznou přezkou, který vedl k pravému boku. Výzbroj byla tvořena šavlí vz.1852. Mužstvu byla předepsána karabina vz.1857 a poddůstojníkům perkusní pistole vz. 1850.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (2676 | 36%)
Ne (2339 | 32%)
Kavalerie Náchod ,Bezděkov nad Metují 190,PSČ 54964, IČO: 27054802, email: kavalerie.nachod@1866.cz, husari.nachod@seznam.cz, tel. 776 881 866
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one