A Mistr Sun pravil: "Vybojovat sto bitev a stokrát zvítězit-není meta nejvyšší. Bez boje však nepřítele pokořit-toť vpravdě meta nejvyšší."

     Husaři původně bojovali v maďarském národním kroji a toto oblečení si ponechali i ve službě v habsburské armádě. Tím se husaři výrazně lišili od ostatních druhů vojska. Základní částí jejich stejnokroje byly různobarevné "dolmany ",krátké přiléhavé soukenné kabátky, zdobené na prsou vodorovnými řadami barevných šňůrek. Přes levé rameno visely husarům také soukenné kožíšky, tzv. "atily, pelisse " podšité a lemované kožešinou, zdobené šňůrami stejně jako dolmany. Stejnokroj doplňovaly přiléhavé kalhoty, polovysoké holínky, tzv. "čižmy ",a měkká kožešinová čepice s provislým barevným dýnkem tzv. "kalpak" . Vlasy si husaři zaplétali do několika cůpků a nesměl chybět ani knír. K husarské výstroji patřil vlněný opasek a kožený závěs na typicky zakřivenou šavli a tzv. "šavlovou tašku" určenou převážně na dokumenty. Výzbroj vedle šavle doplňoval pár pistolí a někdy ještě krátká jezdecká karabina. Husarské stejnokroje nepodléhaly tak často změnám a módním vlivům jako jiné uniformy. Nejčastěji se obměňovala pokrývka hlavy. Uherští husaři odložili kalpak okolo roku 1770 a místo něj nosili "čáko" . Navrch přiléhavých kalhot oblékali do pole návlekové ( kamašové ) kalhoty, ale jinak zůstalo jejich ošacení bez větších změn až do poloviny 19. století.

viz : OBRÁZKY - výstroj  

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (2676 | 36%)
Ne (2339 | 32%)
Kavalerie Náchod ,Bezděkov nad Metují 190,PSČ 54964, IČO: 27054802, email: kavalerie.nachod@1866.cz, husari.nachod@seznam.cz, tel. 776 881 866
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one